Advert

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT KULLANIMI

Protein sentezi, hücre çoğalması ve yenilenmesi, DNA ve kan hücrelerinin çoğalması ve kaslar için, dışarıdan B vitamini takviyesi almak gerekir. Bu ihtiyaçları başlı başına sağlayacak olan B vitamini de folik asittir.

HAMİLELİKTE FOLİK ASİT KULLANIMI
HAMİLELİKTE FOLİK ASİT KULLANIMI Samsun Güncel Haber

Normal bir kişi günlük 100-200 mcg civarında folik asit ihtiyacı duyar. Ancak hamilelerde bu miktar biraz daha artar. Özellikle hamileliğin ilk iki ayında vücut, yaklaşık 600-800 mcg folik asit ihtiyacı hisseder. Çünkü vücutta yaşanan değişimler ve bebeğin gelişimi için vücut daha fazlasını ister.

Hamileliğin erken dönemlerinde çok önemli olduğu için hamile kalmaya karar veren anne adaylarının da her gün alması gerekir. Bebeğin omuriliği anne rahmine girdikten sonra 28 gün içinde oluşur. Bundan dolayı folik asit depolarının yeteri kadar dolması için hamilelik öncesi alınmaya başlanıp kullanımına hamileliğin bitimine 3. ay kalana kadar devam edilmelidir. Böylelikle bebeklerin sinir yollarında oluşabilecek kusurları korumuş olursunuz.

Screenshot_16

Hamilelikte Folik Asit Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Gebelik her zaman planlı olan bir durum değildir. Ancak kişi bebek yapmayı düşünmese bile hamile kalma riski varsa mutlaka folik asit kullanmaya başlamalıdır. Çünkü gebeliğin ilk 3. ve 4. haftalarında bebeğin beyin gelişimi tamamlanır. Birçok önemli rahatsızlığı önleyen bu vitamin çeşidi, bebek dışında anneye de oldukça faydalıdır.

Anneye Faydaları

  • Sindirim sistemini düzenler,
  • Özellikle hamilelikte kendini gösteren diş ve diş eti iltihaplanmalarını engeller,
  • Amino asitlerin sentezini de sağladığı için kalp rahatsızlıklarını önler,
  • Kolesterol seviyesini dengede tutup yükselmesini önler,
  • Felç ve inme gibi rahatsızlıkların olma riskini azaltır,
  • Ciltte oluşan akneleri engeller,
  • Bağırsak rahatsızlıklarını engeller,
  • Saçların uzamasına yardımcı olur
  • Erken doğum riskini önler,
  • Hamilelikte görülen depresyon gibi birçok duruma engel olur.

Bu vitaminin eksikliğinde annede bu rahatsızlıklara rastlanabilir. Folik asit kullanan anneler kendi sağlıkları dışında bebeğe de katkı sağlarlar. Eğer annenin vücudunda bu vitamin eksik olursa; düşük riski olan bebekler, nöral tüp defektleri ve bunlar dışında annede anemi oluşabilir. Nöral tüp defektleri önemli sağlık sorunlarındandır. Gebelikte bebeğin anne karnında 4. haftasının sonuna kadar nöral tüp kapanması gerekir. Eğer açık kalırsa bebekte bazı sağlık sorunları oluşur.

 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YATAĞINIZI BİRDE BÖYLE TEMİZLEMEYİ DENEYİN
YATAĞINIZI BİRDE BÖYLE TEMİZLEMEYİ DENEYİN
ÇOCUKLARINIZI SALGIN HASTALIKTAN KORUYUN
ÇOCUKLARINIZI SALGIN HASTALIKTAN KORUYUN