Advert

Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü?

Atasam Atakum Tıp merkezi Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Tunç Üstün, birçok alerjik rinit hastasının korona virüs korkusuyla polikliniklere başvurduğunu belirterek, bu iki hastalığın ortak belirtilerine ve farklılıklarına dikkat çekti.

Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü?
Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü? Samsun Güncel Haber

Ortak Belirtileri Fazla!

Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Op. Dr. Tunç Üstün; mevsimsel alerjik rinit, burnun mevsimsel faktörlere, polenlere, havadaki nem ve sıcaklık değişikliklerine bağlı olarak gelişen aşırı hassasiyetidir. Mevsimsel alerjik rinitin sonucu olarak burun etlerinin şişmesi, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burunda kaşıntı, genizde yanma, geniz akıntısına bağlı olarak sürekli boğaz temizleme hissi ve gıcık şeklinde öksürük görülür. İşte bu öksürük hissi hastaları covid-19 endişesine sürüklemektedir.

Solunum Sıkıntısı

Covid-19 enfeksiyonunda da üst solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bulguları olan burun tıkanıklığı ve burun akıntısı görülebilirken birçok hastada da ateş, yaygın vücut kırgınlığı, koku ve tat alma problemleri, solunum sıkıntısı ve kuru öksürük vardır. Covid-19 enfeksiyonunda burun ve geniz alerjik rinitli hastalara göre daha kurudur. Mevsimsel alerjik rinitli hastalarda ise sulu burun akıntısı ve hapşırık ön plandadır.

Astım Hastaları Daha Dikkatli Olmalı!

Mevsimsel alerjiyi sadece burun semptomları ile geçiren alerji hastaları için covid-19 enfeksiyonuna yakalanmak ek bir risk oluşturmaz, ancak, alerjik astım ve bronşit gibi akciğeri etkileyen durumlar covid-19 un zatürre riskini artırdığından dikkatli olunmalıdır.

Maske Alerjiden Korur Mu?

Maske kullanımı polen ile teması azalttığı için mevsimsel alerjik rinitte yararlı olabilir ancak bu kanıtlanmış bir bulgu değildir. Oysa covid-19’dan korunmak için maske olmazsa olmaz bir koşuldur.

Nelere dikkat etmeliyiz?

Mevsimsel alerjiden korunmanın en iyi yolu duyarlı olunan polenlerden uzak durmakla mümkündür. Yani polenlerin çok olduğu ortamlarda bulunmayın, evinizi mutlaka ve bolca havalandırın, yatak çarşaflarınızı 3-5 günde bir değiştirin, sigaradan ve sigaralı ortamlardan alerjik rinit riskini artırdığından uzak durun, alerjiniz nedeniyle burun ve göz kaşıntınız olacağından elinizi burun ve gözünüze temas ettirmeniz covid-19 enfeksiyonu riskinizi de artırır, elinizi sık yıkayın ve göz ve burnunuza temas ettirmeyin. Semptomlar oluştuğunda en doğru bilgiyi alabilmek için beklemeden doktorunuza başvurun.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KEKEMELİK KABUSUNUZ OLMASIN
KEKEMELİK KABUSUNUZ OLMASIN
Meme kanseri korkulacak değil, tedavisi olan bir hastalıktır
Meme kanseri korkulacak değil, tedavisi olan bir hastalıktır