Advert

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ-NAZOPLASTİ)

Rinoplasti ve Nazoplasti eş anlamlı kelimelerdir.Burnun estetik olarak düzeltilmesi işlemidir.

BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ-NAZOPLASTİ)
BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ-NAZOPLASTİ) Samsun Güncel Haber

Yüz,ilk bakışta insanın en çok göze çarpan bölgesidir.Yüz bölgesinde bulunan şekil bozukluklarının düzeltilmesi hem estetik açıdan hemde psikolojik açıdan öemlidir.Bunlardan bir tanesi burun şekilsizliğidir.Burnu yeniden şekillendirme amacıyla yapılan ameliyat rinoplastidir.Burun estetiği yaptırmanın nedenleri arasında;bir yaralanmadaki deformitelerin onarılması ve solunum güçlüklerini iyileştirerek ,nefes almayı kolaylaştırmak da bulunmaktadır.

Estetik burun ameliyatı hakkında merak edilenler

RİNOPLASTİ AMELİYATLARINDA DOKTOR SEÇİMİ

 • Öncelikle burun anatomisi ve fizyolojisi hakkında detaylı eğitim almış olmalı,
 • Burun fonksiyonları ve tüm burun hastalıklarının tedavilerine hakim olmalı,
 • En basit burun kemiği ameliyatından , endoskopik sinüs cerrahisine ve estetik burun ameliyatlarına kadar burun ameliyatları konusunda deneyimli olmalı,
 • Burnu iyi ve doğru bir şekilde analiz etmeli, yapmayı planladıklarını görüşme sırasında hastası ile paylaşmalı,
 • Estetik burun ameliyatları konusunda dünyadaki son gelişmeleri bilimsel yayınlardan takip etmeli, yurt içi ve yurt dışı konferansları izlemeli, kendini sürekli geliştirmeli,
 • Hastasını dinleyerek bu ameliyattan beklentilerini tam olarak anlamalı , hastasına neler yapabileceğini  tam olarak anlatmalı, ameliyatın risklerini, gelişebilecek komplikasyonları ona tam olarak anlatmalı ve hastasının bilgilendirilmiş onamını almalıdır,
 • Estetik ve sanat görüşünü devamlı olarak geliştirmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı, Ankara | Dr. Yücel Demir

AMELİYAT ÖNCESİ GÖRÜŞME

Ameliyat olmaya karar veren kişi,doktoru ile net bir şekilde görüşmelidir.Burnu ile ilgili tüm problemlerini(gerek görüntü gerek nefes alma )anlatmalıdır.Bu ameliyatla birlikte bu problemlerin giderip giderilemeyeceği hakkında bilgi almalıdır.

Doktor hastayı çok iyi  dinlemelidir.Hastanın beklentisini çok iyi anlamalıdır.Hastayla açık bir şekilde konuşmalı ve beklentiyi karşılayıp karşılamayacağını hastaya ifade etmelidir.Hastayı ameliyat ve ameliyat sonrasında yaşanacak süreçler hakkında bilgilendirmelidir.

Ameliyat sonrası hayal kırıklığından kurtulmanın yolu bu dönemi yi değerledirmek ile mümkündür.Hasta için küçük bir kusur cerrahi olarak basit bir işlemle düzeltilebilirken;küçük bir ayrıntı bazen zor bir cerrahi ile düzeltilebilir.Bu süreç iyi yönetilmeli her şey açık bir şekilde konuşulmalıdır.

AMELİYATIN AMACI

Burun estetiğinde amaç;yüzünüze en uygun burnu yapmaktır.Burnun bazı yerleri küçültülürken bazı yerleri büyütülerek yüzde iyi görünen bir burun sağlanmaya çalışılır.Burun deliklerinin  aşırı görünmediği,kemik atının kaybedilmediği ve ameliyatlı olduğu izleniminin saklanması önemlidir.

Estetik burun cerrahisi (Açık ve kapalı yöntemle) / İzmir Ekol Hastanesi

AÇIK TEKNİKLE BURUN AMELİYATI

Ameliyat burun delikleriarasındaki kesi ile gerçekleştirilir.Bu kesiden burun iskeleti ile burun cildi görünür haldedir.Açılan bu kesi ameliyt esnasında büyük büyük kolaylık sağlar.Açılan kesi ile burunda müdahale edilecek yerler kolay bir şekilde görülür ve erişim kolaylaşır.Bu tekniğin tek dezavantajı;ameliyat sonrasına iyileşme dönemi biraz daha uzun sürmektedir.

KAPALI TEKNİKLE BURUN AMELİYATI

Burun içinden her iki burun kanadı altından yapılan kesiler ile burnun bir ekartör yardımı ile kaldırılarak burun kemik ve kıkırdak iskeletine ulaşımı sağlanır.Ameliyatsüresi açık tekniğe göre daha kısadır.Bu tekniğin avantajı;ameliyat sonrası burun çevresindeki ödemin,açık tekniğe göre daha erken dönemde geçmesidir.Bu tekniğin dezavantajı ise;görüş kısıtlılığı;buna bağlı olarak burun deformitelerinin tam değerlendirilememesidir.

BURUN ESTETİĞİNDE HANGİ YÖNTEM TERCİH EDİLMELİDİR?

Ameliyat için hangi tekniğin tercih edileceğine karar vermek için bazı değerlendirmeler yapılır.En önemli unsur;cerrahın hangi teknikte daha iyi sonuca ulaştığıdır.Bu nedenle hastaların doktorunun tavsiyelerine uyması gerekir.

AMELİYAT SONRASI

 • Ameliyattan sonraki ilk hafta içinde burun deliklerinden açık kırmızı renkli sıvı gelmesi normaldir.
 • Göz çevresinde morluklar ve yüzde şişlik olması doğaldır.Bunu önlemek için;başınız yukarıda olacak şekilde yatmanız gerekmektedir.
 • 48 saat sonra ılık duş alınmalıır.
 • Burun ucundaki şişlikler ayla süren süreç içerisinde zamanla azalacaktır.
 • Ameliyattan sonraki günlerde koku almanızda azalma olabilir,zamanla düzelecektir.
 • Burun  içinde tampon(silikon)olabilir;var ise silikon burun üstünüzdeki alçı ile virlikte 6. Ve 7. günde çıkartılacaktır.
 • Ameliyattan sonra 4-6 hafta gözlük kullanımı yasaktır.(İz ve deformasyon olmaması için)
 • Ameliyattan sonra spor  1 ay sonra yapılabilir.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gut hastalığı iyi bir tedaviyle önlenebilir
Gut hastalığı iyi bir tedaviyle önlenebilir
Soğuk hava kalp krizini tetikliyor
Soğuk hava kalp krizini tetikliyor