Advert

Meme kanseri korkulacak değil, tedavisi olan bir hastalıktır

Atasam Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yrd. ve Atasam Hastanesi başhekimi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Salih Zeki Pişkin, Türkiye’de her yıl 25 bin kadına meme kanseri tanısı konduğunu belirterek, “Ülkemize dair bir diğer gerçek de batılı ülkelere kıyasla meme kanseri görülme yaşının daha düşük olması. Türkiye’deki her 5 meme kanseri hastasından biri 40 yaşın altında. En genç hastamız 17 yaşında. 50 yaş altı meme kanseri oranı ülkemizde yüzde 50’ye yakın. Bu çok ciddi bir oran.” dedi.

Meme kanseri korkulacak değil, tedavisi olan bir hastalıktır
Meme kanseri korkulacak değil, tedavisi olan bir hastalıktır Samsun Güncel Haber

Op. Dr. Salih Zeki Pişkin, meme kanserinin dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda görülen her dört kanserden birini oluşturduğunu ve her 8 kadından birine meme kanseri tanısı konduğunu söyledi.

“Kadınlarımızı düzenli meme kontrolüne davet ediyoruz”

Op. Dr. Salih Zeki Pişkin, genç yaşta görülen meme kanserinin, ileri yaşa oranla daha hızlı seyrettiğini ve daha sık tekrarladığını vurgulayarak, “Bu durumda erken tanı, özellikle genç yaşta daha da önemli bir hale geliyor. Atasam Sağlık Grubu olarak sadece 40 yaş üstü değil, tüm kadınlarımızı düzenli meme kontrolüne davet ediyoruz. Çünkü erken tanı meme kanserinde hayat kurtarıyor” dedi.

Meme kanserinin erken yaşta görülme nedenleri

Düzenli yapılan egzersiz ve obeziteden kaçınarak meme kanserinin önlenebileceğini belirten Op. Dr. Salih Zeki Pişkin, meme kanserinin erken yaşta görülmesinin nedenlerini şu şekilde sıraladı:

“Türkiye’de nüfus yapısın genç olması. Gençlerin üreme fonksiyonlarında değişiklikler (erken yaşta adet görmek, geç doğum, kısa süren emzirme, geç menopoz). Hareketsiz yaşam tarzındaki artış. Daha az egzersiz yapma, otomobil, televizyon ve bilgisayar bağımlılığı. Beslenme alışkanlıklarındaki değişiklikler. Fastfood, işlenmiş ürün ya da paketli ürün tüketiminde artış. Obezite ya da kilolu olma sıklığında artış. Kadınlarda tütün ve alkol kullanım sıklığında görece artış ve kullanımın erken yaşlara kayması. Olumsuz çevresel faktörlere maruz kalma sıklığı ve süresinde artış (işyeri, yaşama, çalışma ortamı, ekonomik nedenlerle artan stres). Hava kirliliği ve bu ortamda yaşama. Su, toprak kirliliği ve hormonlu ortamda yetişen ve genetiği değiştirilmiş besinleri tüketme.”

Meme kanseri hastaları Covid-19’a karşı hangi önlemleri almalıdır ?

1- Kalabalık yerlerden kaçınmalı ve seyahat etmemelidir.

2- Mümkün olduğu kadar fazla evde kalmalı ve ev dışına   çıktığında cerrahi maske kullanmalıdır.

3- Ellerini en az 20 saniye bol olarak sabunlayarak yıkamalı ve bunu makul sıklıkta tekrarlamalıdır. Dışarıda elleriyle virüslerin sık bulunduğu kapı kolu, asansör düğmesi vs. gibi yerlere temas etmiş ve ellerini yıkama olanağı yoksa el dezenfektanı veya 80 derece kolonya ile ellerini temizlemelidir. Ellerini yüzüne götürmemeye dikkat etmelidir.

4- Bağışıklık sistemini güçlendirmek için, stresten uzak durmalı, yeterli uyumalı, iyi beslenmeli, orta derecede fiziksel egzersiz (yürüyüş) yapmalıdır.

5- Evcil hayvanlardan uzak durmalıdır.

6- Telefon, klavye, masa, odanın tabanı ve tuvaletler daha sık dezenfekte edilmelidir.

7- Ailenin diğer bireyleri, eve coronavirüs taşımamak için azami önlem almalıdır. Dışarıdan geldiklerinde ayakkabı ve kıyafetlerinin virüs taşıyabileceğini bilmeli ve bunlara meme kanseri tedavisi gören hastanın temas etmemesine özen göstermelidirler. Ayrıca ellerinin dezenfeksiyonuna dikkat etmelidirler.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Gut hastalığı iyi bir tedaviyle önlenebilir
Gut hastalığı iyi bir tedaviyle önlenebilir
Soğuk hava kalp krizini tetikliyor
Soğuk hava kalp krizini tetikliyor