Samsun'da "YAŞAM" Hizmete Girdi: 31 Bin Kişi Faydalanacak

Samsun'da, Sağlık Bakanlığı 80 yaş ve üzeri bireylerin aktif, üretken ve sağlıklı bir yaşam sürmelerini desteklemek amacıyla hayata geçirilen Sağlıklı Yaş Alma Merkezi (YAŞAM) hizmete başladı.

Samsun'da
Samsun'da Samsun Güncel Haber

SAMSUN'DA YAŞLILAR İÇİN "YAŞAM"

Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi adı altında açılan YAŞAM görevlileri, bölgelerde 80 ve üzeri yaşta bulunan yaklaşık 31 bin kişiye hizmet verecek. Doktor, hemşire ve sağlık personelinden oluşan ekip, her ay düzenli olarak 80 yaş ve üzeri bireyleri evinde ziyaret ederek gerekirse tedavilerini uygulayacak. Evde tedavisi yapılamayan yaşlılar, randevu alınıp hastanede muayenesi gerçekleştirildikten sonra tekrar evine götürülecektir.

KOORDİNASYON AMACIYLA KURULDU 

İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, 2050'ye kadar Türkiye'deki yaşlı nüfusun üç kat artacağının belirtti.

Samsun'da 80 yaş ve üzeri yaklaşık 31 bin kişi bulunduğuna işaret eden Oruç, "Bu vatandaşlarımızın hepsine ulaşarak yanlarında olduğumuzu hissettireceğiz. Sağlıklı Yaş Alma Merkezimizde aile hekimi uzmanlarımızla beraber sağlık hizmetini sürdürmeye devam edeceğiz. Sağlıklı yaş alma merkezlerimiz 80 yaş ve üzeri yaşlılarımızın sağlık bakım hizmetlerinin sürdürülmesi, ihtiyaçlarının belirlenmesi ve sonrasında koordinasyonun sağlanması amacıyla kuruldu." ifadelerinde bulundu.

"EVDE POLİKLİNİK KURULACAK"

Sağlık çalışanlarının iletişim kurduğu 80 ve üzeri yaştaki kişilerin tedavilerinin evde veya kurulan poliklinikte yapılacağını anlatan Oruç, şöyle devam etti:

"Yaşlı bireylerin evden hastaneye, hastaneden eve nakillerini de sağlık personelimiz yapacak. Evde bakım ya da rehabilitasyon hizmetleri olacaksa bunları sağlamış olacaklar. Dolayısıyla bütüncül yaklaşım sergileyerek 80 yaş üstü tüm vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerini karşılamış olacağız. Eğer farklı hastalıkları varsa polikliniğe geldikten sonra diğer hastalıklarla ilgili çalışan uzman hekimlerimiz, hastalarımızı değerlendirmiş olacak. Yanlarına refakatçi olarak sağlık çalışanlarımız, diğer polikliniklere götürerek ihtiyaçlarını aynı gün içinde karşılayıp sonrasında evlerine nakillerini sağlayacak bir yaklaşım sergilemiş olacaklar."Oruç, YAŞAM'ın Çarşamba ve Bafra ilçelerindeki devlet hastanelerinde kurulduğunu, diğer ilçelerde de kurulması için çalışma yürütüldüğünü ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak