SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ENGEL TANIMIYOR

Atakum Belediyesi, yüksek enflasyon rakamlarına rağmen Ocak 2023-Ağustos 2023 tarihleri arasında hizmet sunduğunu aile sayısını AtaMarket’de yüzde 30, PAYMER’de yüzde 40 ve evde destek hizmetlerinde yüzde 50 artırdı.

SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ENGEL TANIMIYOR
SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ENGEL TANIMIYOR Samsun Güncel Haber

Atakum Belediyesi, ekonomik krizin etkilerinin ağır bir şekilde hissedildiği dönemde sosyal belediyecilikte fark yaratmaya devam ediyor. Belediye ekipleri; temizlik ürünlerinden gıda malzemelerine ve giyim eşyasına art arda gelen zamlara rağmen belediye hizmetlerini daha çok vatandaşa ulaştırmak için yoğun mesai harcıyor.

HİZMET VERİLEN AİLE SAYISINDA YÜZDE 50 ARTIŞ

Atakum Belediyesi Evde Destek Hizmetleri Birimi ev temizliğinde kullanılan çamaşır suyu , yağ çözücü, yüzey temizleyici gibi temizlik ürünlerinin maliyetlerin artmasına karşın; Ocak 2023 tarihinde 142 olan hizmet verdiği aile sayısını; 7 Ağustos Pazartesi itibariyle 225’e yükseltti. Birim bünyesinde çalışan uzman ekibin; evde temizlik, kişisel bakım, psikolojik ve teknik alanlardaki hizmetleri ulaştırdığı aile sayısı, rakamlara göre yüzde 50 arttı.

MALİYETLERE RAĞMEN

Aynı süre içerisinde Paylaşım Merkezi’nin (PAYMER) hizmet verdiği toplam aile sayısı, yaklaşık yüzde 40 artarak 3 bin 136’dan 4 bin 143’e çıktı. Atakum Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü, bir yiyecek kolisinin belediyeye maliyetinin 450 liradan 823 liraya yükseldiğini bildirdi. İlk ve orta öğretim çağındaki ihtiyaç sahibi çocuklara yapılan kırtasiye desteği ile üniversite öğrencilerine yapılan gıda desteğinin maliyetlerinin de yüzde 80 ila yüzde 100 oranında arttığı tespit edildi.   

ATAMARKET’TE ÇALIŞMALAR HIZ KESMİYOR

Karadeniz Bölgesi’nin ilk Gıda Bankası AtaMarket’ten Ocak 2023 tarihinde 6 bin 509 kişi gıda yardımından yararlanırken; bu sayı Ağustos 2023 de yüzde 30’un üzerinde artarak 8 bin 400’e ulaştı. İhtiyaç sahiplerinin hizmetine sunulan gıda miktarının parasal karşılığının da yüzde 100’ün üzerinde artışla,1 milyon 199 bin 321 TL’den 2 milyon 786 bin 466 TL’ye yükseldiği tespit edildi. 

BAŞVURU SAYISI ARTTI

Belediye yetkilileri, Ocak 2023 – Ağustos 2023 tarihleri arasında düğünlere, asker uğurlama törenlerine, mevlitlere ve cenaze hizmetlerine sunulan su, çay, şeker, pide gibi gıda ürünlerinin belediyeye maliyetinin yüzde 100 arttığını bildirdi. Yetkililer, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yedi aylık sürede Atakum Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nden yardım ve hizmet talep edenlerin sayısının yanı sıra yardım ve hizmet malzemelerinin maliyetinin arttığına da dikkat çekti. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak