REFAKATÇİ EVİ HASTA YAKINLARININ KONAKLAMA MAĞDURİYETİNE SON VERECEK

İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’ın sosyal sorumluluk projesi olan “Hasta Refakatçi Evi” ile çevre il ve ilçelerden şehir merkezinde yakını hasta olan vatandaşların konaklama ihtiyacı sorun olmaktan çıkıyor.

REFAKATÇİ EVİ HASTA YAKINLARININ KONAKLAMA MAĞDURİYETİNE SON VERECEK
REFAKATÇİ EVİ HASTA YAKINLARININ KONAKLAMA MAĞDURİYETİNE SON VERECEK Samsun Güncel Haber

İlkadım Belediyesi şehrin önemli bir eksiği olan Hasta Refakatçi Evi ile vatandaşların hasta refakati sırasında kalacak yer sıkıntısına son veriyor. Özellikle hastanelere uzak ilçelerden ve kırsal mahallerden gelen vatandaşların sorunlarına çözüm olacak projeyle kentin önemli bir eksiği de kapatılmış olacak. Tepecik Mahallesi Gebi Caddesi üzerinde toplam maliyeti 23 milyon TL olan proje 7 kat ve 50 yatak kapasiteli olacak şekilde dizayn edildi. Hızla İlkadım’da yükselen proje şeffaf belediyecilik anlayışına uygun olarak açık ve rahat ulaşılabilen bir tasarıma sahip olmasının yanı sıra Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Samsun Şehir Hastanesi'nin arasında kalan bir alanda bulunması da ulaşım yönünde büyük avantaj sağlayacak.18 yaş üstü hasta yakınlarından 1 refakatçi, 18 yaş altı hasta yakınlarından ise 2 refakatçi kabul edileceği Hasta Refakatçi Evi’nde Kanser hastalığı için tedavi gören hasta yakınları 45 gün, diğer hastalıklar sebebiyle tedavi görenlerin refakatçileri ise en fazla 30 gün süreyle konaklama imkanı sunacak. Konaklama süresi boyunca yemek ihtiyacı bir öğün olarak belediye tarafından karşılanacak.

“Bu durumu yakından yaşayan birisiyim”

Özellikle vatandaşlarımızın hastane önlerinde, hastane köşelerinde yatakların kenarlarında perişan olan insanları, zaman zaman araçlarında, zaman zaman eş, dostlarının evlerinde kalarak bir şekilde bu süreci geçirmek adına verdikleri mücadelelerine şahit olduğunu kaydeden İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş,” Bu sıkıntının sonlandırılması açısından da bu projenin sadece İlkadım’ın değil şehrin geleceği açısından da önemli olacağını biliyorum. Bir taraftan da aslında hastanın da psikolojisini düşünmek gerekiyor. Kendisi hastanedeyken çevresindeki kişilerin durumunu da düşünüyor. Hastanın psikolojisi açısından da olumlu etkiler yaratacağını düşünüyoruz. Hasta Refakatçi Evi’nde 2 tür hizmet vereceğiz.Bir, vatandaşlar gelip ayaktan hizmet alacak. Yani burada duşunu alacak, üstünü değiştirecek, karnını doyuracak ve hastasının yanına gidebilecek. Diğer bir hizmet de dar gelirli aileler burada yatılı kalabilecek. 50 yatak kapasiteli evimizde bu sosyal yarayı kapatacağız. Projemiz tamamlandığı takdirde vatandaşlarımıza belediyemizin misafirperverliği çerçevesinde ağırlamak ve onlara bu zorlu süreçlerinde gerekli desteği sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak