NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA! SAMSUN'DA O ALANLARDA ÇALIŞMA

Samsun'un Terme ilçesinde, nesli tükenme tehlikesi altında bulunan kum zambaklarının yetiştiği bölgeler temizlendi.

NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA! SAMSUN'DA O ALANLARDA ÇALIŞMA
NESLİ TÜKENME TEHLİKESİ ALTINDA! SAMSUN'DA O ALANLARDA ÇALIŞMA Samsun Güncel Haber

Terme Belediyesi ve Terme Arama Kurtarma ekibi, doğal hayatın korunması için yürütülen sosyal sorumluluk projesi kapsamında dünyada nadir rastlanan ve nesli tükenme tehlikesinde olduğu için koruma altına alınan kum zambaklarının (Pancratium maritimum) yetişme alanlarını temizleme projesi başlattı.

Proje kapsamında kum zambaklarının bulunduğu Çobanyatağı mevkisinde temizlik yapıldı.

Terme Arama Kurtarma Derneği Başkanı Arif Çelik, kum zambaklarını korumak için toplandıklarını söyleyerek, "Terme Irmağı'na kadar olan sahil kesimini temizleyeceğiz. Ülkemizde endemik bitkilerden olan kum zambaklarının yetiştiği bölgelerde onlara zarar vermeden temizlik çalışması yaptık. Vatandaşları da çevremizi temiz tutmaya davet ediyorum. Bu bir bilinçlendirme projesidir." ifadelerini kullandı.

DOĞAL YETİŞME ALANLARI TEMİZLENDİ

Çevre mühendisi Handan Cankatar ise doğanın korunması ve çevre bilincinin artırılmasının belediyeciliğin öncelikli hedeflerinden biri olduğunu kaydetti.

Cankatar, “Kum zambakları gibi nadir bitki türlerini korumak, sadece yerel değil, küresel bir sorumluluk. Bu etkinlikle bu sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz. Aktivitede amacımız nesli tükenmekte olan ve ilçemizde de oldukça yaygın olarak yetişen kum zambaklarının korunması gerektiğini vurgulamaktır. Kum zambaklarını el birliğiyle koruyalım ve çevremizi temiz tutalım." ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılan gönüllüler, sahil boyunca atıkları toplarken, doğal güzellikleri koruma ve gelecek nesillere aktarma konusundaki kararlılıklarını gösterdi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak