SAMSUN'DA EŞ ZAMANLI GIDA DENETİMİ YAPILDI!

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam ve 176 personelin katılımıyla gıda denetimi yapıldı.

SAMSUN'DA EŞ ZAMANLI GIDA DENETİMİ YAPILDI!
SAMSUN'DA EŞ ZAMANLI GIDA DENETİMİ YAPILDI! Samsun Güncel Haber

Samsun Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından güvenilir gıda arzının sağlanması ve hızlı tedbirler alabilmek nedeniyle kasap, şarküteri, bakkal, market ve büfe gibi gıda satış yerlerinde eş zamanlı denetimler yapıldı.

Yapılan denetimlerde satış yerlerinin kayıt altına alınıp alınmadığı, izlenebilirlik şartlarını sağlayıp sağlamadığı, hijyen ve muhafaza koşullarına uyulup uyulmadığı kontrol edildi. Gerekli görülen gıda ürünlerinden ise numune alındı. Denetimlerde ayrıca piyasada yer alan bazı süt ve süt ürünlerinin etiketlerinde bulunan ülkelerin bayrakları ya da Türkçe olmayan şahıs isimleri kullanılarak Türkiye dışında üretilerek ithal edilmiş izlenimi verildiği, ayrıca eritme peyniri olmasına rağmen parmesan, mozarella, ricotta, edam, gouda gibi peynirlerin isimlerinin kullanıldığı, yine eritme peynirlerinin kolot peyniri, Kars gravyeri, dil peyniri, örgü peyniri, çeçil peyniri gibi coğrafi işaretli veya geleneksel ürünlerin isimleri veya görselleri kullanılarak piyasaya arz edildiği yönünde şikayetler de satış yerlerinde gerçekleştirilen bu resmi kontroller yapıldı.,

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın talimatıyla 81 ilde eş zamanlı denetimlerin yapıldığını hatırlatan Sağlam, "Sayın Bakanımız Türkiye genelinde farkındalık oluşturmak için böyle bir uygulamaya gitti. Denetimlerimizi 176 personelimizle Samsun'da devam ettiriyoruz. 2023 yılı içinde hem satış hem toplu tüketim yerlerinde hem de üretim yerlerinde 15 bini aşkın denetimimiz var. Ama bu iki hafta içerisinde 12 Eylül'le 29 Eylül arasında sadece kasaplar, marketler, şarküteriler, büfeler gibi satış yapılan yerlerde eş zamanlı bir denetim yapıyoruz. Burada yapmış olduğumuz denetimlerde toplam 156 numune aldık. Numune sonucunda 13 olumsuzluk çıkan diğer iş yerlerimize de idari yaptırımlarımızı uyguladık" ifadesini kullandı.

Denetimlerin amacının tüm vatandaşların güvenilir gıdaya ulaşmasını sağlamak olduğunu söyleyen Sağlam sözlerini şöyle sürdürdü: “Denetimleri sadece ceza yazmak ya da esnafı rahatsız etmek için yapmıyoruz. Denetim yapma amacımız; güvenilir gıda ile 85 milyon tüketicimizi buluşturmak. Samsun’da da tüketicilerin güvenilir gıda ile buluşmasını sağlamak istiyoruz. Tüm ilçelerde de eş zamanlı denetimler sürüyor. İnşallah bir olumsuzluğa rastlamayız. Denetimlere katılan tüm emekçilerimize teşekkürlerimizi sunuyorum.”  176 personelin katıldığı denetimler sonucunda uygun olmayan işletmelere 5996 sayılı Kanun kapsamında idari yaptırım uygulanacağını söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak