Balıkçıların korkulu rüyası 1 haftadır Karadeniz'de görülüyor! Samsunlu balıkçılar endişeli

Boyları 22 santime kadar büyüyen ve ağları yırtması ile balıkçıların korkulu rüyası olan ‘mavi yengeçler’ alışılanın aksine son 1 haftadır Karadeniz’de avlanan balıkçıların ağlarına takılmaya başladı. Samsunlu balıkçıların ağına takılan mavi yengeç, hem merak uyandırdı hem de endişelendirdi.

Balıkçıların korkulu rüyası 1 haftadır Karadeniz'de görülüyor! Samsunlu balıkçılar endişeli
Balıkçıların korkulu rüyası 1 haftadır Karadeniz'de görülüyor! Samsunlu balıkçılar endişeli Samsun Güncel Haber

Genellikle Ege ve Akdeniz’de görülen ve devasa boyutlara ulaşan mavi yengeçler, son 1 haftadır Karadeniz’de de görülmeye başlandı. Büyük kıskaçları ile ağları delen ve yakalanan balıkların denize kaçmasına neden olan mavi yengeçler, balıkçıları ekonomik açıdan zarara uğratıyor. 1 haftadır ağlarda mavi yengece rastladıklarını ifade eden Samsunlu balıkçıların canlı olarak muhafaza ettikleri mavi yengeç ise ilgi odağı oldu. Samsunlu balıkçılar, çok nadir gördükleri mavi yengeci kızdırıp kameraya kaydettiler.

 

"1 HAFTADIR HER GÜN AĞLARIMIZDAN ÇIKIYOR"

İlk kez bu yıl mavi yengeçlerin Karadeniz’de sıklıkla ağlara takıldığına dikkat çeken balık satıcısı Onurcan Köse, “Mavi yengeç; 19 Mayıs Dereköy’de ufak kayıkçıların tirsi ve kefal için attıkları ağdan çıktı. Normalde mavi yengeçler Karadeniz’de pek görünmüyor. Son 1 haftadır ise her gün ağlarımızdan 1-2 adet mavi yengeç çıkıyor. Bugün de o yengeçlerden biri bizde. Yengeç dünden beri bizde. Videosunu çekip, yayınladık. Akşamdan sabaha kadar ölmüş. Gören insanların oldukça dikkatini çekiyor. Nereden geldiğini soruyorlar. Çocuklar da fotoğrafını çekiyor. Gösteriş amaçlı olarak tezgahımızda sergiliyoruz” dedi.

 
 

"FİYATLARI İYİ OLUNCA İLGİ ARTIYOR"

Balık satışları hakkında da bilgi veren Köse, “Sezon açılışından beri balık satışları çok güzel gidiyor. Hamsi ve mezgit 50 TL’den satılıyor. Vatandaşlar bu balıklara ilgi gösteriyor. İstavrit 40 TL’den satılıyor, barbun da 60 TL’den gidiyor. Fiyatlar da iyi olunca vatandaşlar balığa ilgi gösteriyor” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak