Samsun'da okullarda kanlı oyun alarmı! Veliler dikkat

Son zamanlarda ülke genelinde öğrenciler arasında giderek yaygınlaşan 'Kanlı Para' isimli oyunun önüne geçilebilmesi için Samsun'daki okullarda da kontroller yapıldığı ve ailelerin bilgilendirildiği öğrenildi

Samsun'da okullarda kanlı oyun alarmı! Veliler dikkat
Samsun'da okullarda kanlı oyun alarmı! Veliler dikkat Samsun Güncel Haber

Samsun'da Uzman Psikolojik Danışman Alican Usta, son zamanlarda ülke genelindeki okullarda giderek yaygınlaşan, Kanlı Para isimli oyunun fiziksel ve psikolojik etkilere neden olduğunu belirterek, aileleri uyardı. 

 

 

KONTROLLER ARTIRILDI

Sosyal medyada ortaya çıkarak, okullarda da yaygınlaşan 'Kanlı Para' isimli oyun, fiziksel yaralanmaların yanı sıra psikolojik travmalara da davetiye çıkarıyor. 
Kazanan tarafın, çevresi keskinleştirilen madeni para ile sert şekilde karşı tarafı, ellerindeki eklemlere vurarak cezalandırdığı kanlı para oyunu, velileri endişelendirmeye başladı. Çocukların ellerini kan içerisine bırakan, bulaşıcı hastalıklara ve kırıklara, çatlaklara neden olabilen kanlı oyun önlemek için okullarda kontrollerin artırıldığı ve velililerin de bilgilendirildiği öğrenildi.

 

 

BÜTÜN KESİMLERİN GAYRETİ GEREKİYOR

Uzman Psikolojik Danışman Alican Usta, ciddi tamvatik yaralanmaların yanı sıra psikolojik açıdan da gelişim çağındaki öğrencileri hedef alan oyunla ilgili hem ailelere hem de okul yönetimlerine büyük iş düştüğünü bildirdi. Son zamanlarda sosyal medya mecralarında 'popüler' olarak adlandırılan şiddet eylemlerinin hızlıca yayıldığını dile getiren Usta, "Kanlı para oyunu da dünyanın her yerinde oynanıyor. Ciddi yaralanmalara sebebiyet verebiliyor, elleri kanatıyor, daha kötü sonuçlar da doğurabiliyor. Bu tarz şiddet içeren engellenmesi konusunda bilinçli olmak gerekiyor. Okul yöneticileri ve öğretmenler bunlara dikkat ediyorlar ama çocukların her dakika başında birinin bulunması çok mümkün olmayabilir. Sadece bir oyun üzerinden değil de genel olarak çocuğun psikolojik anlamda güçlendirilmesi lazım. Çünkü zaman zaman bu tarz zararlı içerikler şekil değiştirecek. Çocukları, zararlı içeriklerin takip edilmemesi konusunda uyarılar yapmak ve bilinçlendirmek lazım. Özellikle ailelere bu konuda çok iş düşüyor. Okullarda, sosyal medya kullanımı konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Okullarda bir ara sosyal medya okur yazarlığı dersi vardı. Bunun içeriklerinin zenginleştirilerek devam etmesi lazım. Bütün kesimlerin bir gayreti lazım" dedi. 

 

EVLER SOKAKLARDAN GÜVENİLİR DEĞİL

Anne ve babaların da sosyal medya okur yazarlığı konusunda da bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek şunları söyledi: "Özellikle anne babalar henüz medya okur yazarı değil. Çocuklar bu mecraların içindeler ama bizler tam içinde olmadığımız için gözden kaçıyor. Aileler çocuklarının sosyal medyada hangi içerikleri izlediğini, ne yaptığını takip etmesi lazım. Çocuk elinde telefonla evde vakit geçirir, biz de çocuğumuzu evde ve güvende zannederiz. Ama artık yeni çağda evler sokaklardan daha güvenilir değil."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak