Sinan Meydan’la Cumhuriyet tarihine yolculuk

Atakum Belediyesi, Cumhuriyetin 100. yıl dönümü kutlamaları kapsamında ünlü Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan’ı, vatandaşlarla buluşturdu. Meydan, Cumhuriyet kazanımlarını tarihe damga vuran olaylarla anlattı.

Sinan Meydan’la Cumhuriyet tarihine yolculuk
Sinan Meydan’la Cumhuriyet tarihine yolculuk Samsun Güncel Haber

Cumhuriyetin 100. yıl dönümü, Atakum’da adına yakışır şekilde kutlanıyor. Atakum Belediyesi, kutlama programı kapsamında Cumhuriyet tarihi üzerine önemli kitapları bulunan ünlü Tarihçi Sinan Meydan’ı vatandaşlarla buluşturdu. Söyleşi programına, CHP Samsun Milletvekili Murat Çan, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci, Av. Gülay Deveci, il ve ilçe siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Atakum Kültür ve Sanat Merkezi, Vedat Türkali Salonu’nda gerçekleştirilen programda Sinan Meydan; yakın tarihe damga vuran olaylarla Cumhuriyet’i anlattı. Başkan Av. Cemil Deveci, programda, Meydan’a plaket takdiminde bulundu.

 

CUMHURİYET TARİHİ TÜM AÇIKLIĞIYLA ANLATILDI

Vatandaşlar, tarihi fotoğraf kareleri ve gazete sayfaları ile adım adım yaşananları aktaran ünlü tarihçiyi ilgiyle dinlendi. Programda duygusal anlar yaşatan Meydan’ın konuşmaları, defalarca alkışlandı. Katılımcılar, özel program için Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’ye teşekkür ettiler. 

 

“CUMHURİYETTE BİTMEYEN BİR UMUT VARDIR”

Tarihçi Sinan Meydan konuşmasında, Cumhuriyete giden yolun ilk adımının atıldığı Samsun’da, 100. yılında Cumhuriyeti anlatmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, “Bu Cumhuriyet kolay kurulmadı. Cumhuriyetimizin temelinde bir bağımsızlık savaşı, bitmeyen umut vardır. Cumhuriyetimiz, inancını ve umudunu koruyan Mustafa Kemal Atatürk ve bir grup arkadaşının, milletle birlikte başarıya ulaştırdığı bir bağımsızlık savaşının sonunda ilan edilmiştir.”  ifadelerini kullandı. 

 

“100 YILDIR KESİNTİSİZ BARIŞ”

Atatürk'ün başlattığı barış politikasının ülke için koruma kalkanı olduğuna dikkat çeken Meydan, şöyle konuştu: “Cumhuriyet ülkeyi bağımsızlığa kavuşturanların, ülkeyi hak ettiği çağdaş medeniyete kavuşturma savaşının sonucudur. Sadece egemenliğin millete verilmesi değil; aynı zamanda bir milletin çağdaşlaştırılmasıdır. Kurtuluş Savaşı’nda büyük bir zafer kazandık ve Lozan’da masa başında taçlandırdık. 1923’ten 2023’e kesintisiz barışa sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti, 100 yıldır bu kadar savaş ve çatışma ortamında bir savaş ülkesi değil; bir barış adası gibi. Bu, Cumhuriyetin en büyük kazanımlarından birisidir.” 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak