Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor! Türkiye'de bulunan en değerli 2. hazine bu müzede

Karun Hazinesi'nden sonra Türkiye'de bulunan en değerli hazine olarak gösterilen Amisos Hazinesi, Samsun Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor! Türkiye'de bulunan en değerli 2. hazine bu müzede
Samsun Müzesi açılış için gün sayıyor! Türkiye'de bulunan en değerli 2. hazine bu müzede Samsun Güncel Haber

SAMSUN VE KARADENİZ'İN TARİHİ VE ARKEOLOJİK POTANSİYELİ KEŞFEDİLİYOR 

Samsun Valisi Orhan Tavlı ve Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, Amasya Belediye Başkanı Dr. Bayram Çelik, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fatih Gökdere ve kalkınma ajansı yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Samsun Müzesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. İncelemede Samsun Müzesi'nin çok önemli ve nadide tarih, kültür ve sanatsal eserlere ev sahipliği yaptığı ifade edilerek, Samsun Müzesi'nin Samsun’un ve Karadeniz’in tarihi ve arkeolojik potansiyelinin yeniden keşfedilmesine de hizmet edeceği vurgulandı.

 

AMİSOS HAZİNESİ DE SERGİLENİYOR 

Müzede yerini alan Amisos Hazinesi; Samsun'da 28 Kasım 1995 tarihinde bir inşaat kazısı sırasında keşfedildi. Amisos Tepesi adını alan yerde bulunan hazine Pontus Krallığı hanedan üyelerine ait olup 64 parçadan oluşmakta ve Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'nde alınıp, açılış için gün sayan Samsun Müzesi’nde sergilenmeye başlandı. Karun Hazinesi'nden sonra Türkiye'de bulunan en değerli hazine olarak nitelendirilen Amisos Hazinesi cam, madeni, pişmiş toprak, mermer ve altın olmak üzere beş kategoriye ayrılıyor. Altın eserlerin geçmişi MÖ 1. yüzyıla, diğer eserlerin geçmişi ise MÖ 4. yüzyıla dek uzandığı ifade ediliyor.

 

SAMSUN MÜZESİ, GÜN SAYIYOR 

Birbirinden önemli birçok eserin yer aldığı Samsun Müzesi, resmi açılış için gün sayıyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak