ÖĞRENCİLER ZEHİRLENDİ YEMEK FİRMASI'NA CEZA YAĞDI

Samsun'un 19 Mayıs ilçesindeki bir yemek firması, 82 üniversite öğrencisinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurmasının ardından 'numuneleri saklamadığı' gerekçesiyle 18 bin 449 lira ceza aldı.

ÖĞRENCİLER ZEHİRLENDİ YEMEK FİRMASI'NA CEZA YAĞDI
ÖĞRENCİLER ZEHİRLENDİ YEMEK FİRMASI'NA CEZA YAĞDI Samsun Güncel Haber

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde 82 üniversite öğrencisinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurduğu olayla ilgili bir yemek firmasına 'numuneleri saklamadığı' gerekçesiyle 18 bin 449 lira ceza yazıldı.

Samsun Üniversitesi (SAMÜ) Ballıca Kampüsü'ndeki yemekhane ile Kredi ve Yurtlar Kurumu 19 Mayıs Yurdu yemekhanelerinde yemek yiyen üniversite öğrencileri bir süre sonra fenalaşmış, toplam 82 öğrenci mide bulantısı, kusma ve ishal şikayetleri ile hastanelere başvurmuştu. Zehirlenme şüphesiyle müdahale edilen öğrencilerden 47'si KYK'da, 35'i ise SAMÜ yemekhanesinde yemek yediği bilgisini vermişti.

Kanuna aykırılıktan ceza

Olayın duyulmasının ardından İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri yemekhanelerden ve sudan numune aldı. Alınan numunelerde yapılan incelemelerde herhangi bir olumsuzluğa rastlanmadı.

Ancak SAMÜ Ballıca Kampüsü Yemekhanesine yemek tedariki yapan bir özel firmanın, sözleşmede 72 saat numune saklama zorunluluğu olmasına rağmen 24 Ekim'deki öğle yemeğinin numunesini yetkililere teslim etmediği öğrenildi. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri numuneleri teslim alamadıklarına dair tutanak tuttu. Tutanak neticesinde firmaya "gıda kaynaklı hastalık" şikayetlerine istinaden "5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'na aykırılık" gerekçesiyle 18 bin 449 TL idari para ceza yazıldı.

SAMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Salih Kesgin ise ilgili kurumla irtibata geçtiklerini, yemek firmasının numuneleri elinde tuttuğunu ve gerekli itirazları yapacağını kendilerine ilettiğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak