Türkiye’de en az zeytin Karadeniz bölgesinde yetişiyor

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Türkiye’de en az zeytin yetiştiren bölgenin yüzde 0.2 ile Karadeniz bölgesi olduğunu söyledi.

Türkiye’de en az zeytin Karadeniz bölgesinde yetişiyor
Türkiye’de en az zeytin Karadeniz bölgesinde yetişiyor Samsun Güncel Haber

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'nce hazırlanan ‘Zeytin Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi’ kapsamında Yakakent ilçesi yeni bahçelerin tesisi yanı sıra yine aynı proje kapsamında İlçede yaşları 20 ila 100 arasında değişen mevcut zeytin bahçelerinin rehabilitasyonu için çalışmalara başlandı. Başlatılan çalışmalar çerçevesinde ilk etapta İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü’nde görevli Dr. Özgür Dursun'un sunumuyla eğitim çalışması düzenlendi. Programa katılan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, “Zeytin Tarımı Ülkemizde çok geniş bir yayılım alanına sahiptir. Türkiye'nin 81 ilinin 41'inde, 843 ilçenin 270'inde zeytin üretimi ekonomik olarak yapılmaktadır. Üretimin yüzde 53'ü Ege bölgesinde, yüzde 18'i Marmara bölgesinde, yüzde 23'ü Akdeniz bölgesinde, yüzde 6'sı Güneydoğu Anadolu bölgesinde ve yüzde 0.2'si de Karadeniz Bölgesinde gerçekleştirilmektedir. Ülkemizde en az zeytin yetiştirilen bölge Karadeniz Bölgesidir. Toplam ağaç varlığının yüzde 0,4’ünü ve ülkemiz tane üretiminin yüzde 0.2’sini oluşturan Karadeniz bölgesi, alan ve üretim bakımından 6’ncı sırada yer almaktadır. 2022 yılı TÜİK verilerine göre Samsun’da 552 dekar alanda 36 ton sofralık zeytin üretimi bulunmaktadır. Samsun’da unutulmaya yüz tutmuş bir tarımsal faaliyet olarak gerçekleştirilen zeytin üretiminin, yapılan projeler ile artırılması amaçlanmaktadır” dedi.

TOPLAMDA 560 DEKAR ZEYTİNLİK DİKİMİ SAĞLANDI

Temel amaçlarının Samsun’da zeytin tarımına uygun alanlara zeytin bahçelerinin kurulmasının olduğunu ifade eden Sağlam, “Samsun’un İlkadım, Atakum, Bafra, Alaçam, Ondokuzmayıs, Yakakent ve Vezirköprü İlçelerimizde tütün - buğday üretimi yapılması zor meyilli alanlarda, makinalı tarıma uygun olmayan ürünlere alternatif ürünlerden birisi de zeytindir. Ortalama buğday verim değerleri düşük olan ve rakım, yağış, iklim istekleri yönü ile ekonomik olarak zeytin üretimi yapılabilecek, şehir merkezlerine uzak alanlarda zeytin üretiminin daha karlı olduğunu düşünmekteyiz. Bu nedenle, geleneksel alışkanlıkları ile tarımsal üretim yapan üreticilerimizi daha kazançlı alternatif üretim olarak zeytin yetiştiriciliğine teşvik etmekteyiz. Burada üreticinin gelir ve kazancını artırmak ve taban suyu olmayıp sulama imkanı olan, zeytin tarımına uygun alanlara zeytin bahçeleri kurulmasını sağlamak temel amaçlarımızdandır. Bu maksatla 2021 yılında başlanan projeler ile küçük aile işletmelerine, en az 3 dekar olacak şekilde zeytin bahçeleri kurulmuştur. 2021 yılı Ocak ayı içerisinde Büyükşehir Belediyesi finansal desteği ile 11 üretici ile 50 dekar alanda bin 500 adet zeytin fidanı dikimi tamamlanmıştır. 2021 yılı içerisinde Samsun Valiliğimiz desteği ile 58 üreticimizin 250 dekar alanına 7 bin 500 zeytin fidanı dikilmiş, 2022 yılında ise 55 üreticimizin 260 dekar alanı 7 bin 800 adet fidanla buluşturulmuştur. Bu şekilde toplamda 560 dekar zeytinlik dikimi tamamlanmıştır” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak