Odatv’den Tolga Birgücü’nğn özel haberine göre: Geçmişi Yontma Taş Devri'ne uzanan Tekkeköy Mağaraları'na AKP'li belediyeden kepçe

AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin iş makineleri, yol genişletme çalışmaları kapsamında Karadeniz'de insanlık tarihinin en eski yerleşim izlerini taşıyan Tekkeköy Mağaraları'nı tahrip etti.

Odatv’den Tolga Birgücü’nğn özel haberine göre: Geçmişi Yontma Taş Devri'ne uzanan Tekkeköy Mağaraları'na AKP'li belediyeden kepçe
Odatv’den Tolga Birgücü’nğn özel haberine göre: Geçmişi Yontma Taş Devri'ne uzanan Tekkeköy Mağaraları'na AKP'li belediyeden kepçe Samsun Güncel Haber

 

Samsun'un Tekkeköy İlçesi Çınaralan Mahallesi Delikli Kayalar Sokak üzerinde yer alan ve yerleşim geçmişi paleolitik (Kaba Taş Devri ya da Yontma Taş Devri) döneme uzanan 1. derece arkeolojik sit alanı kapsamındaki Tekkekköy Mağaraları, AKP'li Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait iş makinelerinin hedefi oldu.

YOL GENİŞLETME ÇALIŞMASI YAPTILAR

İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi olan koruma alındaki bölgede izinsiz çalışma yaptığı öğrenilen belediye, mağaralar bölgesinde yürüttüğü yol genişletme çalışmaları kapsamında ciddi tahribata neden oldu.

KORUMA ALTINDAKİ MAĞARALARA KEPÇE GİRDİ

Yöre halkından alınan bilgilere göre, şubat ayının son haftasında Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin iş makineleri bölgeye geldi. Burada yürütülen yol genişletme çalışmaları kapsamında, koruma alındaki mağaralar bölgesine kazma vuruldu.

YÖRE HALKI: MÜZE MÜDÜRLÜĞÜ NEREDE

Koruma alındaki bölgede yapılan tahribata şahit olduklarını söyleyen yöre halkı, "Tarihi mirasımızı göz göre göre yıktılar. Burada hiçbir yetkiliyi maalesef göremedik. Çalışma 1 hafta boyunca sürdü. Altın mı aradılar ne yaptılar bilmiyoruz. Aradan günler geçti ama yine kimse gelmedi. Burası tüm dünyanın bildiği tarihi bir bölge. Kime güveneceğiz. Burada yaşayan bir vatandaş olarak, yetkililere görev çağrısında bulunuyorum. Madem koruyamıyoruz, bari yıkmayın. Tarihimize dokunmayın." diye konuştu.

TEKKEKÖY MAĞARALARI

"Arkeoloji vadisi İnsanlık tarihi kadar eskiye dayanan Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi Tekkeköy Mağaraları M.Ö 10.000 ila 60.000 yılları arasında insanların yaşamış olduğu en eski yerleşim yerlerindendir. Arkeoloji vadisi adı altında düzenlenen alan da o dönemin yaşayışını anlatan heykeller bulunmaktadır. Yine tarihi mekan içerisinde birde imitasyon müzesi bulunmaktadır. İmitasyon müzesinde o dönemlerde kullanılan aletlerin ve tarihi buluntuların imitasyonları sergilenmektedir. Bu alan açık hava müzesi olmanın yanın da piknik ve mesire alanıyla ilçenin merkezinde tarih ve yeşilin büyüsüyle insanların dinlenebileceği muhteşem bir yerdir. Tekkeköy Mağaraları dünya üzerindeki en eski yerleşim yerlerinden biri olması özelliği ile özellikle dünyanın dört bir yanındaki insanların dikkatini çekmektedir. 1940’da yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda Hitit ve Eski Tunç Çağı dönemlerine ait buluntular ele geçmiştir. Buluntular arasında çark yapımı, devetüyü, kırmızı renkli seramikler çoğunluktadır. Eski Tunç Çağıkatında ise çok sayıda gömüt, el yapımı seramik buluntular, siyah zemin üzerine beyaz boyayla yapılmış geometrik desenlerle süslü, dişli, yivli, çizgi bezekli kaplar, kabartma insan yüzlü vazolar (antropomorf) gün ışığına çıkarılmıştır."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak