Samsunlular dikkat! 1 Nisan'da yasak başlıyor

Samsun Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, iç sularda sazan, kadife, sıraz, yayın, tatlı su kefali ve diğer balık türlerinin avlanma yasağının 1 Nisan itibarıyla başlayacağını bildirdi.

Samsunlular dikkat! 1 Nisan'da yasak başlıyor
Samsunlular dikkat! 1 Nisan'da yasak başlıyor Samsun Güncel Haber

Sağlam, yaptığı yazılı açıklamada göl, gölet, baraj gölleri, akarsu, çay, dere gibi tüm iç sularda su ürünleri avcılığının 1 Nisan-30 Haziran 2024 tarihleri arasında yasaklanacağını belirtti.

Artan nüfus ve gelişen ihtiyaçların doğal kaynakların daha fazla kullanılmasına, doğal balık stoklarının olumsuz etkilenmesine neden olduğuna işaret eden Sağlam, şöyle devam etti:

"Sürdürebilir avcılığın sağlanması, ekosistemin koruması için her balığa en az bir kere üreme hakkı verilmesi ancak av yasaklarının getirilmesi ile mümkündür. İç sularda sazan, kadife, sıraz, yayın, tatlı su kefali ve diğer balık türlerinin avlanması yasak kapsamındadır. Av yasağının başlaması ile birlikte balıkçılarımızın kayıklarını karaya çekmeleri zorunludur. Av yasağının sona ereceği 1 Temmuz 2024 tarihine kadar balıkçı teknelerinin iç sulara açılması, gerek teknelerde gerekse kıyıda av araç ve gereçlerini bulundurmasının da yasak kapsamında olduğu unutulmamalıdır."

Başta balıkçılar olmak üzere tüm vatandaşların yasaklara uymaları konusunda gerekli hassasiyeti göstermesini isteyen Sağlam, şunları kaydetti.

"Vatandaşlarımızın av yasaklarına uymaksızın yasak dönemde avcılık yapanları en yakın Tarım ve Orman Müdürlüklerimize, jandarma, emniyet ve zabıta teşkilatına haber vermelerini istiyoruz. Çünkü balıklara yaşamları boyunca en az bir kere üreme imkanı verilmesi gerekmektedir. Yasakların başlangıç ve bitiş tarihine kadar Bafra ve 19 Mayıs ilçelerinde bulunan balık gölleri lagün kompleksi, Karagöl, Akgöl, Simenit Gölü, Ladik Gölü gibi doğal göllerimizin yanı sıra, Derbent, Susuz, Altınkaya 1 ve 2'nci barajı, Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu baraj göllerinde denetimler yapacağız. Yasak ve sınırlandırmalara uymayanlar hakkında 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu gereği idari para cezası uygulanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak