Kamuda Tasarruf Paketi açıklandı: Harcamalarda devrim niteliğinde kısıtlamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in önderliğinde, merakla beklenen kamuda tasarruf paketi sonunda açıklandı. Paketin temel hedefi enflasyonu kontrol altına alarak yaşam maliyetlerini düşürmek.

Kamuda Tasarruf Paketi açıklandı: Harcamalarda devrim niteliğinde kısıtlamalar
Kamuda Tasarruf Paketi açıklandı: Harcamalarda devrim niteliğinde kısıtlamalar Samsun Güncel Haber

Kamuda Taşıt ve Taşınır Alımları Zorunlu Haller Dışında 3 Yıl Yasaklandı

Bakan Mehmet Şimşek, yeni paketin detaylarını açıklarken, kamuda taşıt alımlarının ve demirbaş harcamalarının zorunlu haller dışında 3 yıl süreyle yasaklandığını belirtti. Kamu filo yönetim sistemi ile taşıt ihtiyaçlarının belirleneceği ve taşıt alımlarının bir havuzda toplanarak kurumlar arası kullanımının sağlanacağı ifade edildi.

 

Yeni Bina Alımı ve Kiralanması 3 Yıl Süreyle Durdurulacak

Yeni bina alımı ve kiralanmasının 3 yıl süreyle durdurulacağını duyuran Bakan Şimşek, mevcut sosyal tesislerin ekonomiye kazandırılacağını ve lojman kiralarının gözden geçirileceğini açıkladı.

 

Kamu İstihdamında Kısıtlamalar ve Ücret Sınırlamaları

Kamu istihdamında yapılacak atamaların emekli olanlarla dengeleneceğini ve yönetim kurulu ücretlerine sınırlama getirileceğini belirten Bakan Şimşek, destek personel sayısının azaltılacağını ifade etti.

 

Dijitalleşme ve Enerji Verimliliği Ön Planda

Kamuda dijitalleşme ile iletişim ve haberleşme alanında tasarrufa gidileceğini vurgulayan Bakan Şimşek, ayrıca enerji verimliliğini artırmak için sokak ve cadde aydınlatmasına ayrılan bütçenin gözden geçirileceğini belirtti.

 

2024 Bütçesinde Kapsamlı İnceleme ve Projelerin Öncelendirilmesi

Bakan Şimşek, 2024 bütçesinin kapsamlı bir incelemeye tabi tutulacağını ve verimsiz harcamaların sonlandırılacağını dile getirdi. Ayrıca, kamu yatırımlarında öncelendirme yapılacağını ve belirli projelerin öncelikli olacağını açıkladı.

 

Sıkı Takip ve Yaptırımlar

Uygulamanın sıkı bir takip altında olacağını belirten Bakan Şimşek, tasarruf tedbirlerine uymayan birimlerin para cezası ile karşılaşabileceğini ifade etti.

Kamuda tasarruf paketiyle, harcamalarda devrim niteliğinde kısıtlamaların getirildiği ve kaynakların daha verimli kullanılması hedeflendiği belirtildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
20 bin adet bandrolsüz boş makaron ele geçirildi
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak
Kirli hedefleri olanlar amaçlarına asla ulaşamayacak