Advert

İlkadım'da tabela avı

İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri yabancı uyruklu kişilere ait iş yerlerinde, yabancı tabela çalışma izni ve ruhsat denetimi gerçekleştirdi.

İlkadım'da tabela avı
İlkadım'da tabela avı

İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri ilçe genelinde  Türkçe'nin korunması kanununu kapsamında ve vatandaşlardan gelen yoğun ihbarlar sebebiyle yabancı uyruklu kişilere ait iş yerlerinde, yabancı tabela çalışma izni ve ruhsat denetimi gerçekleştirdi. 

%75 TÜRKÇE ZORUNLULUĞU

İlkadım zabıtaları tarafından gerçekleştirilen denetimde  kanun gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabelalar tek tek sökülerek iş yeri sahiplerlerine gereken uyarılar yapıldı.

AFİŞ VE REKLAMLARDA İNCELENDİ

Öte yandan çoğunluğu Suriyelilere ait iş yerlerindeki yabancı tabela, afiş ve reklamları mercek altına alan İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, yabancı uyruklu işyerlerinin denetimi için özel bir ekip kurdu. Bu ekip şikayetleri gelen şikayetleri değerlendirerek, Çiftlik Mahallesi,Hakkı bey ve Saadet Caddesi'nden başlayarak ilçe genelinde denetim yaptı.Arapça tabelalar, çalışma izni ve iş yeri ruhsatı incelenirken kanunlara uymayan, zabıtayı görünce dükkanın kapatıp giden  iş yerleri hakkında ise tespit tutanağı tutuldu.

SARI: MÜSADE ETMEYECEĞİZ
İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı, Suriyeli sığınmacıların en yoğun yaşadığı ilçenin İlkadım olduğunu belirterek şu ifadelerde bulundu;

''Şehrimizde, son yıllarda Suriye uyruklu vatandaşlarımız tarafından çok sayıda işyeri açarak yerleşik düzene geçildiği aşikar. Bu işyerlerinin büyük bir kısmı da yine Suriye uyruklu vatandaşlarımıza hitap ettiğinden tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları da yabancı harf ve kelimelerle yazılmıştır.İşyerlerinde TSE standartlarına uyan esnaflarımız gibi Suriyeliler'de kanunlarımız uymak zorunda.Bu sorunların çözüme kavuşması için konunun takipçisi olacağım.Zabıta ekiplerimizle sık sık denetim yaparak ilçemizde imla hatalarının olduğu tabela, poster ve afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz ''

SAMSUNHABER SAMSUNGÜNCELHABER İLKADIM DENETİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLGİNÇ TESPİT
İLGİNÇ TESPİT
BAYRAM SOFRASI İÇİN PRATİK BÖREK TARİFİ
BAYRAM SOFRASI İÇİN PRATİK BÖREK TARİFİ