Samsunlu Zahret Nine o kara günü anlattı

Samsun Valiliği'nin Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkışının 100'üncü yılı dolayısıyla hatıra yüzüğüyle onurlandırdığı kişilerden Zahret Başturan (99), acı haberin geldiği o gün yaşadıklarını anlattı.

Samsunlu Zahret Nine o kara günü anlattı
Samsunlu Zahret Nine o kara günü anlattı

Samsun'un Asarcık ilçesinde yaşayan 4 çocuğu, 17 torunu ve 12 torununun çocuğu olan Zahret Başturan, eski günleri hatırladığını söylerek, yürekleri yakan o haberi aldığı anı anlattı.

TÜRKİYE'YE O KURTARDI
Zahret Nine, çok sevdiği Atatürk'ün ölümüne üzüldüğünü belirterek, "Atatürk öldüğü zaman çok gençtim, eşim de askerdeydi. Akrabamız gelip, evimizde 'Atatürk öldü' izmir escort; ama çok sessiz söyledi. Ben de samsun oto kiralama çok sessiz söylediğini sordum. O da bize 'Atatürk'ün öldüğünü yabancı devletler duyarsa yeniden ülkemize saldırılar' diye korktuğunu söyledi. Eğer Atatürk olmasaydı Türkiye'nin adı silinip, giderdi. Türkiye'yi o kurtardı. Ölüm haberini alınca çok üzülmüştüm. Evlatlarımı Atatürk sevgisiyle büyüttüm" ifadelerinde bulundu.

BİRÇOK ANISINI UNUTTU
Annesiyle beraber yaşayan Abdullah Başturan (71) ise, Annemizin bu yaşa kadar yaşayıp, bu tarihe tanıklık etmiş olmasından çok mutluyuz. Annemin birçok anısı var; ancak yaşı ilerledikçe birçoğu silinip, gitti. Geçmişte Atatürk ile ilgili hatıraları var" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YARA İZİ NASIL GEÇER?
YARA İZİ NASIL GEÇER?
ÇAĞIN HASTALIĞI YAĞLI KARACİĞER
ÇAĞIN HASTALIĞI YAĞLI KARACİĞER