Advert

Karadeniz’de 'mikroplastik kirliliği ve etkileri' araştırılıyor

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Karadeniz Araştırma Gemisi yedi gün süren “Karadeniz Mikroplastik Seferi”nden döndü.

Karadeniz’de 'mikroplastik kirliliği ve etkileri' araştırılıyor
Karadeniz’de 'mikroplastik kirliliği ve etkileri' araştırılıyor Gülay Gültekin

RTEÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ülgen Aytan tarafından yürütülen “Güneydoğu Karadeniz’de Mikro ve Nanoplastiklerin Dağılımı, Kompozisyonu, Kaynakları ve Ekolojik Etkileşimleri” başlıklı TÜBİTAK projesiyle Karadeniz’deki plastik kirliliği ve etkileri ilk kez kapsamlı olarak araştırılıyor. 

Proje çıktıları “Sıfır Atık Mavi Projesi” kapsamında denizlerimize giren plastiklerin ve etkilerin azaltılması amacıyla gerekli önlemlerin alınmasında yerel ve ulusal ölçekte karar vericilere yol gösteri olacağı ifade ediliyor. 

Proje kapsamında yürütülen deneysel çalışmalar ile mikroplastiklerin Karadeniz’de besin zincirinin işlevine etkileri araştırılıyor. 

Projede; Sinop Karasu, Samsun Kızılırmak ve Yeşilırmak, Ordu Melet, Giresun Aksu, Trabzon Değirmendere ve Rize Fırtına nehirlerinin Karadeniz’e döküldüğü nehir ağzı ve kıyısal bölgelerden alınan deniz suyu ve sediman örneklerinin incelenmesiyle mikroplastiklerin kompozisyonu, dağılımı ve olası kaynakları araştırıldığı belirtiliyor.  

Öte yandan proje sonuçları Avrupa Komisyonu kararı ile yürürlüğe konulan ve Avrupa denizlerinde “İyi Çevresel Durum”a erişilmesini hedefleyen “Deniz Stratejisi Çerçeve Direktifi” kapsamında Karadeniz’de izlenmesi gereken mikroplastikler ve etkilerine dair veri boşluğunun giderilmesine katkıda bulunacak.Kaynak: Samsun Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'da annesini silahla boynundan vurdu
Samsun'da annesini silahla boynundan vurdu
Samsun'da eşzamanlı operasyon, 19 gözaltı
Samsun'da eşzamanlı operasyon, 19 gözaltı