Fındık TBMM'ye taşındı

Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, fındık üreticisinin mağdur olduğunu dile getirip, konuya önem verilmemesine tepki gösterdi. Konuyla ilgili soru önergesini Meclis'e sunan Usta, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin cevaplanması talebiyle 3 soru yöneltti

Fındık TBMM'ye taşındı
Fındık TBMM'ye taşındı Samsun Güncel Haber

 Bağımsız Samsun Milletvekili Erhan Usta, fiyat fiyatlarıyla ilgili konuyu Meclis'e taşıdı. Usta, hazırladığı 3 soru önergesini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından cevaplanmasını istedi.

TMO ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALI

Fındık fiyatlarının bir an önce açıklanması gerektiğini belirten Usta, "17 Ağustos 2017 tarihinde, dönemin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba tarafından açıklanan TMO’nun fındık alım fiyatı 10 TL’dir. 26 Ekim 2018 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından TMO’nun fındık alım fiyatı 14 TL olarak açıklanmıştır. Geçtiğimiz sene fındık fiyatının hem çok geç açıklanması hem de açıklanan 14 TL’lik fiyatın dolar kuru kaynaklı maliyet artışlarını telafi edecek ölçüde olmaması sebebiyle  üreticimiz mağdur olmaktan kurtulamamıştır. Bu nedenle bir an önce 2019 yılı için, üreticimizi hem girdi maliyetleri açısından hem de bir tüketici olarak satın alma gücü açısından mağdur etmeyecek bir fiyat açıklanmalıdır" diye konuştu. 

ÜRETİCİ MAĞDUR EDİLMESİN

Usta, Bakan Pakdemirli'nin cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:  1. 2019 yılında TMO tarafından fındık alımı yapılacak mıdır?  2. Bu sene fiyat ne zaman açıklanacaktır?  3. Üreticiyi mağdur etmeyecek bir fiyat açıklanacak mıdır? Açıklayacağınız fiyatta artan üretim maliyetlerini dikkate alacak mısınız?"

Kaynak: Samsun Gazetesi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
MASTİT NEDİR? NASIL KORUNUR?
MASTİT NEDİR? NASIL KORUNUR?
CİLT LEKELERİ İÇİN DOĞAL MASKELER
CİLT LEKELERİ İÇİN DOĞAL MASKELER