Brokoli Haşlarken Kokmasın Diye Yapılanlar

Brokoli, kış mevsiminin en sağlıklı sebzelerindendir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde birçok hastalığa karşı koruma sağlar. Ancak brokoli haşlarken ortaya çıkan koku epey rahatsız edicidir. Peki brokoli kokusunu ne giderir? Öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin...

Brokoli Haşlarken Kokmasın Diye Yapılanlar
Brokoli Haşlarken Kokmasın Diye Yapılanlar Samsun Güncel Haber

Lahanagiller ailesinden olan brokoli, besin öğeleri ve içerdiği mineraller sayesinde sağlık için olmazsa olmazlardandır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kansere karşı kalkan olduğu ortaya konmuştur. İçinde bulundurduğu C, E, A, K, B6, B2 vitaminleri sayesinde bağışıklığı güçlendirir, kalp sağlığını korur ve hatta beyinde tümör oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

iStock-147060621 (6)

Kış mevsiminde çeşitli tariflerde kullandığımız brokolinin en olumsuz özelliği ise haşlarken ortaya çıkardığı kokudur. Bu kokudan mutfağınızı arındırmak için bahsedeceğimiz pratik yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

BROKOLİ HAŞLARKEN KOKMAMASI İÇİN NE YAPMALI?
LİMON SUYU YÖNTEMİ

limon suyu


Brokoli haşlama suyunun içine limon suyu dahil ederek kötü kokuyu bastırabilirsiniz.

 

EKMEK YÖNTEMİ
ekmek
Tencerenin dibine bir parça ekmek koyun. Buhar sepetini tencereye yerleştirin. Sepetin alt kenarlarını ıslatmaya yetecek kadar tencereye su ilave edin. Ekmek, ortaya çıkan kükürt kokusunu emecektir.

SÜT YÖNTEMİ
iStock-962920326 (17)
Brokoli haşlama suyunun içine bir çay bardağı süt ekleyin. Süt, brokolinin hem daha iyi pişmesini sağlayacak hem de kokunun çıkmasını engelleyecektir.

BROKOLİ HAŞLARKEN YEŞİL KALMASI İÇİN NE YAPMALI?
Brokoli haşlarken tencerenin ağzına kadar su doldurmayın. Brokoli çiçeklerinin üstüne gelecek şekilde su doldurmanız yeterli. Su kaynadıktan 5 dakika sonra tencereyi ocaktan alın ve suyunu süzüp ardından şoklama yöntemini uygulayın. Brokolileri süzdükten hemen sonra buzlu suda 3 dakika bekletin. Bu sayede yeşil rengini korumalarını sağlayabilirsiniz.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KEMİK ERİMESİ SAKATLANMAYA VE ÖLÜME SEBEP OLABİLİR
KEMİK ERİMESİ SAKATLANMAYA VE ÖLÜME SEBEP OLABİLİR
ÇALIŞAN ANNE ADAYLARINA BESLENME UYARISI
ÇALIŞAN ANNE ADAYLARINA BESLENME UYARISI