Advert

ERHAN USTA, SANTRAL MESELESİNİ KÜLLİYE'YE TAŞIDI

Samsun Milletvekili Erhan Usta, Çarşamba’da yapılması planlanan biyokütle santralini Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

ERHAN USTA, SANTRAL MESELESİNİ KÜLLİYE'YE TAŞIDI
ERHAN USTA, SANTRAL MESELESİNİ KÜLLİYE'YE TAŞIDI Samsun Güncel Haber

TBMM Başkanlığına sunduğu önergeyi sosyal medya hesaplarından paylaşan USTA, böylece meseleyi Külliye’ye taşımış oldu. Usta, "Enerji açığımız olduğu doğrudur; bu açığı kapatmak için doğru bir planlamayla doğru yatırımların, doğru yere yapılması gerekir. Enerji yatırımlarının, çevreden insan sağlığına, toprak ve suyun korunmasından gıda güvenliğine çok boyutlu etkileri mevcuttur ve birden fazla bakanlığın koordinasyonu söz konusu olmalıdır. Samsun ili Çarşamba ilçesine kurulması planlanan biyokütle enerji santrali, yöre halkını tedirgin etmiştir. Biyokütle, yenilenebilir enerji olarak değerlendirilse de; İl Çevre Müdürlüğünce ilgili projeye “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiş olsa da,  santralin tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerlerine yakın olması insan sağlığını etkileyecek niteliktedir. Bu anlamda yöre halkının tedirginliği kesinlikle haksız değildir" dedi.

SADECE ÇARŞAMBA YETECEK Mİ?

Çarşamba'nın çevresindeki ilçelerin bu santral için yetersiz olduğunu belirten usta "Kaldı ki, Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan Biyokütle Enerjisi Potansiyeli Atlasına göre Çarşamba ilçesinin potansiyeli yüksek olsa da çevre ilçelerin biyokütle potansiyeli yetersizdir. Bu anlamda Çarşamba ilçesine kurulacak santrale 2., 3. dereceden komşu ilçelerden/illerden atık taşınması söz konusu olacaktır. Bu maliyetli bir iş olacak, santral eğer öngörülen konumda olursa, sürdürülebilir hammadde temini sıkıntısı yaşanacaktır. Şuan ki mevzuat kapsamında elektrik üretimi amacıyla atık ithalati yasak görünse de, başka faaliyetlerdeki şirketlere ithalat yolu açıktır" şeklinde konuşarak santral inşaatının olumsuz olduğunu belirtti.

Usta ayrıca ilgili santralin, Türkiye’nin en verimli ovalarından Çarşamba ovasında tarım arazilerinin içinde, su kaynaklarına ve yerleşim yerine yakın, insan sağlığını tehdit edecek konumda olması hukümetinizin ilgili bakanlarını hiç rahatsız etmemekte midir? " diyerek oluşabilecek atıklardan dolayı endişesini dile getirdi. Atık konusu hakkında da Tarım ve Orman Bakanlığı'na seslenen Usta" Tarım arazilerinin, toprağın ve su kaynaklarının korunmasıyla, gıda güvenliği konuları Tarım ve Orman Bakanlığının başlıca görevleri değil midir? Çarşamba ovasında bu santral hayata geçerse, Tarım ve Orman Bakanlığı birincil görevlerini yerine getirmemiş olmayacak mıdır?" bakanlıktan beklentili olduğunu belirtti.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ÇALIŞAN ANNELERE BAKICI DESTEĞİ
ÇALIŞAN ANNELERE BAKICI DESTEĞİ
İLGİNÇ TESPİT
İLGİNÇ TESPİT