Advert

BAKANLIK HİLELİ ÜRÜNLER LİSTESİNİ AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türkiye’de 1211 ürünün sakıncalı olduğunu son dakika olarak açıklarken, hileli ürünler ve markaların hangileri olduğu vatandaşlarca sorgulanmaya başlandı.

BAKANLIK HİLELİ ÜRÜNLER LİSTESİNİ AÇIKLADI
BAKANLIK HİLELİ ÜRÜNLER LİSTESİNİ AÇIKLADI Samsun Güncel Haber

BAKANLIK HİLELİ 1211 ÜRÜNÜ AÇIKLADI

Tarım ve Orman Bakanlığı belli dönemlerle paylaştığı tağşiş listesini güncelledi. Yapılan son tahlillerde 618 firma bin 211 parti üründe taklit veya tağşiş yapıldığı tespit edildi. 2012’den beri yapılan incelemelerin ardından da bin 283 firma ve 2 bin 816 üründe taklit ve tağşiş olduğu öğrenildi. Alkollü içecekler, bal, domuz eti, kuru yemiş gibi pek çok üründe sahtecilik yapıldığı aktarıldı

Konuyla alakalı tağşiş ve taklit yapan firmalarla ürünler Tarım ve Orman Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşıldı.

İŞTE BAKANLIĞIN YAPTIĞI O AÇIKLAMA

Ülkemizde gıda güvenilirliğinin sağlanması, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi, kişilerin sağlığının ve tüketici menfaatlerinin korunması ile sektörde haksız rekabetin engellenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Bakanlık olarak büyük bir titizlikle yürütülmektedir.

5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu" ve bu Kanun kapsamında hazırlanan, "Gıda ve Yemin Resmi Kontrollerine Dair Yönetmelik" gereğince; laboratuvar sonucuyla taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen gıdaları üreten/ithal eden; kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten ve/veya satan firmanın adı, ürün adı, markası, parti ve/veya seri numarasını içeren bilgiler kamuoyunun bilgisine sunulmaktadır.

 

Hileli Ürünler Listesine bu linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tarimorman.gov.tr/Lists/Duyuru/Attachments/1071/Kamuoyu_Duyuru_Listesi.pdf

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YATAĞINIZI BİRDE BÖYLE TEMİZLEMEYİ DENEYİN
YATAĞINIZI BİRDE BÖYLE TEMİZLEMEYİ DENEYİN
ÇOCUKLARINIZI SALGIN HASTALIKTAN KORUYUN
ÇOCUKLARINIZI SALGIN HASTALIKTAN KORUYUN