Advert

TÜRKİYE- ABD GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ ! TARİHİ ZAFER

Tarihi zafer elde edilen Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence'in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme sona erdi.

TÜRKİYE- ABD GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ ! TARİHİ ZAFER
TÜRKİYE- ABD GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ ! TARİHİ ZAFER Samsun Güncel Haber

Günlerdir devam eden ve Türkiye'nin uluslararası kamuoyunun hedefi haline getirilmesine rağmen geri adım atılmayan "Barış Pınarı Harekatı" sonrası zafer sonunda elde edildi. 

Suriye'deki son durum hakkında görüşme yapmak için gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo 'nun içlerinde olduğu heyet, Ankara'da bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığını yaptığı Türk heyeti ile  görüştü.

 GÖRÜŞME SONUCU TÜRKİYE LEHİNE

Görüşme sonrası açıklama yapan Pence " Bir hafta önce Türk güçleri Suriye'ye girdi. Bugün gururla belirtmeliyim ki, Başkan Trump'ın güçlü liderliği sayesinde, Erdoğan ile olan ve Türkiye ile olan güçlü ilişkileri sayesinde Türkiye ve ABD Suriye'de ateşkes için anlaşmıştır. Türkiye Barış Pınarı Harekatı'na ara verecektir. Harekata  120 saat ara verilecek ve bu süre içinde ABD, YPG'nin güvenli bölgeden çıkmasını sağlayacaktır" dedi. Pence ayrıca eğer ateşkes sürekli olursa ekonomik yaptırımların da kaldırılması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

TÜRK MAKAMLARINDAN İLK AÇIKLAMA

Görüşme sonrasında Türkiye tarafından da açıklama geldi. Dışışleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu istediklerini aldıklarını belirterek bunun kesin bir ateşkes olmadığını sadece ara verdiklerini söyledi. Çavuşoğlu " ABD tarafı harekatımızın meşruiyetini kabul etmiş oldu. YPG'nin ağır silahlarının toplanması, mevzilerinin ve tahkimatlarının imha edilmesi hususlarında mutabakat sağladık" şeklinde konuştu.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
YATAĞINIZI BİRDE BÖYLE TEMİZLEMEYİ DENEYİN
YATAĞINIZI BİRDE BÖYLE TEMİZLEMEYİ DENEYİN
ÇOCUKLARINIZI SALGIN HASTALIKTAN KORUYUN
ÇOCUKLARINIZI SALGIN HASTALIKTAN KORUYUN