SAHTE TEREYAĞINA DİKKAT!

Mutfağın en değerli malzemelerinden olan tereyağı, aynı zamanda en sık hileye maruz kalan gıdalardan.

SAHTE TEREYAĞINA DİKKAT!
SAHTE TEREYAĞINA DİKKAT! Samsun Güncel Haber

En sağlıklı yağlardan biri olan tereyağını organik bir şekilde yemek için satın alırken bazı noktalara dikkat etmeniz gerekecek. 

Türk mutfağının en sık kullanılan yağ türü olan tereyağı, bazı üreticiler tarafından hileli bir şekilde vatandaşa ulaştırılıyor. Köy tereyağı, organik tereyağı başlığı altında pazarlanan tereyağları aslında çoğu zaman margarin olarak karşımıza çıkabiliyor.
İşte bu noktada sahte tereyağını anlamak için birkaç önemli noktadan bahsedeceğiz...

SAHTE TEREYAĞI NASIL ANLAŞILIR?
Tereyağının organik olup olmadığını anlamak için kıvamına dikkat etmelisiniz. Oda sıcaklığında bekleyen tereyağı, sürülebilir olmalıdır. Yani oda sıcaklığındaki tereyağı erimelidir. Tereyağını tavada erittiğinizde ise köpürmesi gerekmektedir.

iStock-1067514636

İkinci bir yöntem ise bir parça tereyağını sıcak suyun içine koyun. Tereyağı tek bir parçada eriyerek küçülüyorsa gerçektir. Ancak su içinde parçalara ayrılarak eriyorsa sahtedir.

Buzdolabından çıkardığınız yağ haliyle sert olacaktır. Bu aşamada bıçağı hafif bir şekilde tereyağına saplayın. Tereyağı küçük küçük parçalanıyorsa gerçektir, eğer bıçağı sapladığınızda bütün olarak parçalanıyorsa o yağ hakiki değildir.

iStock-896115176 (6)

 

Kimileri tereyağının renginin hakiki olma noktasında ipucu olduğunu söyler. Ancak bu doğru değildir. Tereyağın rengi hayvanın beslenmesine göre değişkenlik gösterebilir.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
ALTIN GÜNLERİNE UYGUN ENFES PATATES SALATALARI
ALTIN GÜNLERİNE UYGUN ENFES PATATES SALATALARI
AŞK'TA BAĞIMLILIĞA DİKKAT
AŞK'TA BAĞIMLILIĞA DİKKAT