Advert

BU YÖNTEM ELEKTRİK FATURANIZI AZALTACAK

Her ay cep yakan faturalarından siz de yorulduysanız elektrik faturasındaki yükü azaltmak için birkaç pratik yöntemi uygulayabilirsiniz.

BU YÖNTEM ELEKTRİK FATURANIZI AZALTACAK
BU YÖNTEM ELEKTRİK FATURANIZI AZALTACAK Samsun Güncel Haber

Ev içinde bazı makinelerde yapılan tasarruf, bütçenize ve de çevrenize karşı olumlu katkılar sağlayacaktır. Evimizde en çok enerji tüketen alet şüphesiz ki buzdolabı. Bu noktada ise tasarruf yapmak mümkün. Paylaşacağımız birkaç ipucu sayesinde bir sonraki elektrik faturanızda düşüşler görebilirsiniz. İşte detaylar...

YEMEKLERİ SOĞUMADAN DOLABA YERLEŞTİRMEYİN
Buzdolabına sıcak yemekleri kesinlikle koymayın. İlk olarak yemeğin dışarıda soğumasını bekleyin. Sıcakken dolaba giren tencereler, buzdolabının daha fazla elektrik üretmesine neden olacaktır.

BUZ DOLABI İÇİ ile ilgili görsel sonucu

BUZDOLABININ KONUMU OLDUKÇA ÖNEMLİ

Serpantinli buz dolapları ile duvar arasında en az 10 cm’lik bir mesafe koymalısınız. Serpantin etrafında ısının ortama atılmasını önleyecek cisimler bulunmamalıdır. Isı ne kadar rahat bir şekilde ortama atılırsa sistem o kadar rahat çalışacaktır.

Buzdolabı sıcak olan herhangi bir alana yakın olmamalıdır. Buzdolabının yakın çevresi çok ısındığında, dolap kendisini soğutmak için çok daha fazla elektrik harcayacaktır. Buzdolabını güneş alan bir yerden veya fırın gibi ısı yayan ürünlerden uzak tutun.

BUZDOLABI BÜYÜDÜKÇE FATURA DA KABARIYOR

Buzdolabının ürettiği enerji, boyutuyla doğru orantılıdır. Dolap büyüdükçe daha fazla elektrik üretir. Bu yüzden ihtiyacınızı karşılayacak boyutta buzdolabı satın almak en mantıklısıdır.

SAKLAMA KAPLARINA DİKKAT!

iStock-1095946972

Buzdolabı poşetleri, saklama kapları gibi koruyucu eşyalar yiyeceklerin soğutulmasını zorlaştırır. Soğuk havanın yiyeceklere geçmesini zorlaştıran bu eşyalar, dolabın çok daha fazla elektrik üretmesine neden olur. Bu yüzden kalan gıdaları saklamak için ince fil tabaka veya kapak yardımıyla saklayabilirsiniz.

BUZDOLABI KAPAĞINI SIKLIKLA AÇMAYIN

iStock-842160124

 

Buzdolabının kapağını açtığınızda sistemdeki soğuk hava azalacak ve yerini ortam sıcaklığı alacaktır. Siz kapağı kapattığınızda sistem kaybolan enerjiyi tekrar kazanmak için daha çok çalışacak. Özellikle buzluk kısmında çok fazla ısı kaybı meydana geliyor. Dolayısıyla tasarruf için buzdolabının kapağını mümkün olduğunca daha az açıp kapatmanız gerekiyor.

 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ-NAZOPLASTİ)
BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ-NAZOPLASTİ)
Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü?
Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü?