Advert

KIL DÖNMESİNE EVDE ÇÖZÜM

Kıl dönmesi sorunuyla karşı karşıya kalan pek çok kişi dönmüş kıl nasıl çıkarılır? sorusunun cevabını arıyor.

KIL DÖNMESİNE EVDE ÇÖZÜM
KIL DÖNMESİNE EVDE ÇÖZÜM Samsun Güncel Haber

Sivilce görünümünde olduğu için birçok kişi kıl dönmesini anlayamayabiliyor. Zamanla çok acı veren bir durum haline gelen bu problemle yüzleşince dönmüş kıl nasıl çıkarılır sorusuna cevaplar arıyoruz. İşinize yarayabileceğini düşündüğümüz 10 etkili yolu evinizde deneyebilirsiniz.

İstenmeyen tüylerinizden kurtulmak isterken, bazı ciltler batık sorunlarıyla karşı karşıya kalır. Bu batıklar öyle bir hal alır ki, tüylerden daha kötü bir görünüm içinde olurlar. Batıklardan kurtulmak için bazı tedavi yöntemleri vardır. Ama bunların birçoğu çok kullanışlı değildir. Kendiniz batıklardan kurtulmak hatta batıkların oluşmaması için evinizde bazı yöntemleri uygulayabilirsiniz.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRİN

Cildinizin herhangi bir bölümünde bulunan batıklardan kurtulmak için cildinizi nemlendirmek çok önemlidir. Eğer bir sivilce kremi kullanıyorsanız, cildini kurumasını önlemek için mutlaka bir nemlendirici kullanın. Özellikle gece yatmadan önce nemlendiricilerin kullanılması önerilmektedir. Bu uygulama cildi yumuşatacak ve batık bılın dışarıyı doğru çıkmasını sağlayacaktır.

ÇAY AĞACI YAĞI

Çay ağacı yağı uygulamak batık kılları çıkarmak için büyük ölçüde yardımcı olabilir. Çay ağaçı yağı, ayrıca batık kılların neden olduğu şişikleri ve kızarıkları da yok eder. Bir pamuk parçası üzerinde birkaç damla çay ağaçı yağı damlatın ve batık kılların olduğu bölgeye sürün. Kılın battığı veya döndüğü alanda bir enfeksiyon varsa, çay ağaçı yağının içine aleo vera da ekleyebilirsiniz. Çay ağacı yağı, batık kılları ve kıl dönmesini çıkarmasının yanısıra, kıl dönmelerini de engeller. Vücudunuzu yıkarken, suyun içine 20 damla çay ağacı yağı eklerseniz, batıklardan ve kıl dönmesinden kurtulursunuz.

DEZENFEKTE

Batık kılların nedenlerinden biri de hijyendir. Tüylerinizi almadan önce hijyene özen gösterin. Traş bıcağı ile tüylerinizi alıyorsanız, traş biceğini sık sık değiştirin veya işleme başlamadan önce alkol içine daldırın. Cildinize sürmeden önce alkolu iyice temizleyin. Kıl dönmesi olan bölgeyi günde 2-3 kez dezenfektan krem kullanın. Eğer batık ve kıl dönmesi olmasını istemiyorsanız, bu dejenfektan kremini sürekli kullanın. Ancak bu kremin ardından cildinize nemlendirici sürmeyi unutmayın.

CİLDİN ÖLÜ DERİSİNİ TEMİZLEMEK

Başarılı bir batık kılları çıkarmak için bir günde en az iki kez bu alanlarda bulunan ölü derilerin temizlenmesi gerekiyor. Bunun için zeytinyağı ve şeker karışımını kullanabilirsiniz. Bu aynı zamanda kızarıklıkları önleyerek, oluşabilecek herhangi bir cilt tahrişini de önleyecektir. Bu karışım ile yavaşça peeling yapın ve kılın ucunun dışarıya çıkmasını sağlayın. Kıl ucunu dışarıya çıkardığınız zaman bir cımbız yardımıyla kılı dışarıya çekin. Kılı çıkarmak için o bölgeye hafif bir baskı uygulayabilirsiniz. Ancak nazik olun ve o bölgede kanama olmasına izin vermeyin.

AKNE İLAÇLARI

Batık kıllarınızı çıkarmak için reçeteli olarak satılan akne ilaçlarını da kullanabilirsiniz. Benzoil peroksit veya salicic asit işinize yarayabilir. Cildinizin kurumasını ve gözeneklerin kapanmasını önlemek için alkol içeren ürünlerden uzak durun. Sorun devam ederse, bir doktora danışabilirsiniz.

BASKI UYGULAYIN

Batık kılların çıkarılması sabır isteyen bir iştir. Bir kapta sirke ve sıcak su karışımı yapın. Bu karışımla bir bezi nemlendirir ve batıkların olduğu bölgeye bastırın. Bez soğuduğunda tekrar ısıtın ve yeniden uygulayın. Bu cildi yumuşatacak ve kıl ucunun dışarıya çıkmasını sağlayacaktır.

İĞNE KULLANIN

Batık kılların çıkarılması için cımbız kullanmak her zaman daha iyidir. Çünkü cilde zarar vermez. Hiçbir zaman deriyi delerek kılı dışarıya çıkmak için zorlamayın. Batık olan bölgelere sıcak bir bez koyun. 5 dakika bekledikten sonra bu bölgeyi silin. Batan kıl, cildin içinde ise o zaman içeriye doğru büyüyor olabilir. O zaman bir iğne yardımıyla kılın ucunu dışarıya çekebilirsiniz

LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon batık kılları çıkarmak için etkili bir yoldur.Koyu renk ve kıvırcık saçlı kişilerin batık kıllara daha meyillidir. Lazer tedavisi koyu renkli kişiler üzerinde daha etkilidir. Lazer, kıl kökünü öldürerek, ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Kıllarınız çok kalın ise birkaç seans uygulanması gerekebilir.

RAHAT GİYSİLER GİYİN

Kılların rahat bir şekilde çıkabilmesi için gevşek ve rahat giysiler giyilmesi gerekir. Batık kıllara genellikle giydiğimiz giysiler neden olur. Sert bir şekilde sürtünme batıklara neden olur.

DİĞER YÖNTEMLER

Batıkların oluşmasını önlemek için traş bıcağı veya ağda tercih edilmemelidir. Lazer epilasyon tercih edilmelidir. Eğer ediliyor ise o zaman cildinizi sık sık nemlendirmeniz ve yumuşatmanız gerekmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü?
Mevsimsel Alerji mi, Korona Virüs mü?
UYUMANIZI KOLAYLAŞTIRACAK HAREKETLER
UYUMANIZI KOLAYLAŞTIRACAK HAREKETLER